Leczenie zapalenia miazgi u dzieci

Czym jest zapalenie miazgi?

 

Zapalenie miazgi – to zapalenie wrażliwych miękkich tkanek w środku zęba (miazgi), które rozwija się w wyniku zaawansowanej próchnicy lub jako samodzielny proces, na przykład, po urazie zęba. Zapalenie miazgi zębów mlecznych może być ostre lub przewlekłe.

 

Trzeba leczyć zęby mleczne?

 

Niektórzy rodzice nie przejmują się, gdy u dziecka niszczą się zęby z powodu próchnicy, gdyż na ich miejscu pojawią się nowe. Jednak takie podejście może stać się katastrofą dla zębów stałych. Zawiązki zębów stałych umiejscowione od razu pod zębami mlecznymi, dlatego infekcja może łatwo przeniknąć wewnątrz szczęki i uszkodzić je. Wtedy już podczas wyrzynania się zęby stałe będą chore.

 

Dlaczego w zębach mlecznych pojawia się zapalenie miazgi?

 

Do 12 roku życia szkliwo zębów jest jeszcze nie do końca zmineralizowane, dlatego próchnica u dzieci rozwija się bardzo szybko. Po uszkodzeniu twardego szkliwa i zębiny bakterie przenikają głębiej do miazgi – miękka tkanka, gdzie obecne nerw i naczynia zęba. Bez leczenia zapalenie miazgi może wywołać zapalenia tkanek otaczających ząb.

 

Jak rozpoznać zapalenie miazgi u dzieci?

 

Zapalenie miazgi zębów mlecznych często przebiega bezobjawowo, póki nie dojdzie do ostrej fazy. Wtedy u dziecka pojawia się pulsujący ból zęba. Wieczorem lub w nocy, pod wpływem zimna lub ciepła ból nasila się , a jeżeli w tkankach pojawiła się ropa ból nasila się bardziej pod wpływem ciepła. U dziecka może pojawić się obrzęk miękkich tkanek i powiększenie węzłów chłonnych.

 

Czy można wyleczyć zapalenia miazgi podczas jednej wizyty?

 

Tak, czasem udaje całkowicie wyleczyć ząb na jednej wizycie. W przypadku gdy znieczulenie jest efektywne w 100%, a dziecko dobrze współpracuje i ma cierpliwość, lekarz jest w stanie całkowicie opracować próchnicę, usunąć chorą miazgę i odbudować ząb w trakcie jednej wizyty.

W przypadku odwracalnego zapalenia miazgi – żywą miazgę mlecznego zęba pokrywa się specjalnym biokompatybilnym materiałem. On twardnieje i staje się  niezawodną ochroną przed działaniem bakterii. Takie leczenie zapalenia miazgi jest efektywne i najmniej traumatyczne dla zęba.

Jeżeli zapalenie miazgi jest nieodwracalne – przeprowadzamy leczenie kanałowe. Dokładnie opracowujemy komorę i kanały zęba, dezynfekujemy oraz wypełniamy kanały biokompatybilnym materiałem. Ząb po leczeniu kanałowym odbudowujemy wypełnieniem lub koroną. W przypadku leczenia kanałowego często odbudowę docelową wykonujemy na kolejnej wizycie po kontroli zdjęcia rentgenowskiego.

 

Jak leczymy zapalenie miazgi ?

 

Leczenie zapalenia miazgi zębów mlecznych odbywa się tylko nowoczesnymi biokompatybilnymi materiałami.

 

Jaki jest koszt leczenia zapalenia miazgi u dzieci?

 

Leczenie amputacyjne/kanałowe i wypełnienie tymczasowe na okres 3-6 miesięcy- 300 zł.

Korona stalowa lub wypełnienie stałe – 350 zł.

Komputerowe bezbolesne znieczulenie Wand STA – 60 zł.

Całkowity koszt leczenia – 710 zł.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *