Fluoryzacja i remineralizacja

Czym jest fluoryzacja zębów u dzieci?

 

Fluoryzacja zębów u dzieci – to bardzo efektywna metoda wzmocnienia szkliwa. Metoda polega na aplikacji specjalnych preparatów na powierzchnię zębów w wyniku czego cząsteczki fluoru przenikają w szkliwo i wzmacniają go, hamują destrukcję. Fluoryzacja pozwala chronić delikatne dziecięce zęby przed rozwojem próchnicy.

 

Profilaktyka próchnicy.

 

Fluoryzacja zębów zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy o 60%. Fluoryzacja 10-krotnie zwiększa wytrzymałość szkliwa i zwiększa czas funkcjonowania wypełnień.

 

Po co jest potrzebna fluoryzacja zębów dzieciom?

 

  • Ochrona i mineralizacja szkliwa zębów u najmłodszych. Zęby, które dopiero pojawiły się w jamie ustnej maluszków, są niewystarczająco mocne, szkliwo jest słabo zmineralizowane i może być łatwo uszkodzone poprzez kwasy produkowane przez bakterie próchnicowe. Mineralizacja zębów trwa około 2 lat. W tym czasie zęby dziecka potrzebują dodatkowej ochrony, tu pomoże fluoryzacja.
  • Ochrona i wzmocnienie szkliwa u nastolatków. Kiedy u dziecka zmienia się tło hormonalne, zwiększa się lepkość śliny, która nie może skutecznie nawilżać jamę ustną i oczyszczać szkliwo. W tym samym wieku kontrola rodziców higieny jamy ustnej dziecka zmniejsza się.
  • Ochrona szkliwa przed i po leczeniu ortodontycznym.

 

Fluoryzacja zębów leczy szkliwo?

 

Fluoryzacja nie chroni już zaatakowane przez próchnicę zęby. Jeżeli próchnica zaatakowała głęboko tkanki zęba, to będzie dalej rozwijać się pod powłoką fluoru. Wyjątek stanowi początkowe stadium rozwoju próchnicy (biała plama), kiedy proces nie przeniknął w głąb szkliwa.

 

Kiedy rozpocząć fluoryzację zębów dziecku?

 

Rozpocząć fluoryzację mlecznych zębów u dzieci można w wieku 1,5-2 lat według zaleceń lekarza.

 

Jakie są przeciwwskazania dla fluoryzacji zębów dzieciom?

 

Przeciwwskazaniem dla fluoryzacji zębów jest fluoroza.

 

Jak przebiega fluoryzacja zębów?

 

Fluoryzację zębów przeprowadza lekarz lub higienistka według zaleceń lekarza na fotelu stomatologicznym. Na zęby pędzelkiem aplikuje się preparat z fluorem. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny. By ochrona szkliwa zębów była skuteczna procedurę należy powtarzać 2 razy w roku. Koszt fluoryzacji zębów mlecznych i w trakcie wymiany uzębienia – 150 zł.

 

Czym jest remineralizacja i do czego służy?

 

Przeprowadzamy zarówno fluoryzację jak i kompleksowy zabieg remineralizacji. Remineralizacja – nowoczesna leczniczo-regeneracyjna metoda która normalizuje mineralny skład szkliwa zębów. Remineralizacja dostarcza szkliwu różne minerały, które wzmacniają szkliwo i robią go bardziej dojrzałym. Mikroubytki szkliwa znikają, szkliwo staje się mocniejsze i mniej podatne na działanie czynników zewnętrznych. Koszt zabiegu remineralizacji szkliwa mlecznych zębów i w trakcie wymiany uzębienia – 150 zł.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *