Jak wygląda leczenie próchnicy u dzieci?

Metoda leczenia próchnicy zależy od stadium na którym jest zmiana próchnicowa. Może to być plama próchnicowa, ubytek lub próchnicowe obnażenie miazgi.

Wszystko się zaczyna od białej plamki.

W przypadku białej plamy mówimy o próchnicy początkowej.

Na tym etapie proces jest ODWRACALNY, czyli mamy szansę na uratowanie zęba bez założenia wypełnienia. Tu są ważne działanie w gabinecie i w domu. Stomatolog aplikuje na białe plamy próchnicowe preparaty, które je wzmocnionią i zrobią odpornymi na działanie bakterii. W swojej praktyce stosuję dogłębną fluoryzację. W zależności od przypadku widzimy się z małym pacjentem 3 razy co tydzień, a później za mięsiąc i trzy lub co miesiąc. Działania rodziców w domu są kluczowe. Doskonała higiena, dieta uboga w węglowodany proste, do picia tylko woda oraz regularne stosowanie preparatów do remineralizacji szkliwa.

Kiedy ząb ma “dziurę”

Przy obecności “dziury” konieczne jest wyczyszczenie ubytku i założenie wypełnienia. Im wcześniej to zrobimy tym lepiej. Nie sprawdzają się na tym etapie żadne procedury nieinwazyjne typu lapisowanie, lakierowanie itd. Dziury w zębach mlecznych powiększają się błyskawicznie. Jest to związane z rozmiarem zębów jak i ich budową.

Jak leczymy

Czyszczenie zęba odbywa się szczoteczką – tak to przedstawiam dzieciakom 🙂 Nie mam w gabinecie żadnych wierteł, nie boruję zęby 😉 Wszystkie procedury mają specjalną terminologię dla dzieci: wiertło – szczoteczka lub kuleczka, czyszczenie a nie borowanie, łaskocze a nie boruje, głośny dźwięk ma wystraszyć robaczka/bakterie w zębie a nie malucha itd. Opracować ubytek można również laserem – unikamy wibracji i kontaktu wiertła z zębem. Kiedy ubytek jest wyczyszczony zakłada się wypełnienie. Rodzaj wypełnienia zależy od położenia i głębokości ubytku oraz współpracy pacjenta. W “mokrych” warunkach zakłada się wypełnienia glassjonomerowe, w “suchych” – kompozytowe. Czasem możemy zaproponować dziecku wybrać kolor wypełnienia, jeżeli nie ma możliwości założenia kolorowego wypełnienia a maluch bardzo chce, proponuję dziecku wybrać smak – truskawka, marcepan, mango itd. 😉

Kiedy próchnica dochodzi do miazgi zęba – rozpoczynamy leczenie amputacyjne lub kanałowe zęba.




Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *