Profesjonalna higienizacja jamy ustnej u dzieci

Czym jest profesjonalna higienizacja?

 

Całkowite usunięcie płytki nazębnej w warunkach domowych jest niemożliwe. Nawet przy codziennym stosowaniu nici dentystycznej lub szczoteczek międzyzębowych usuwa się tylko część płytki nazębnej i resztek pokarmowych. Dokładne i całkowite oczyszczenie zębów odbywa się podczas wizyty u higienistki stomatologicznej przy pomocy procedury profesjonalnej higienizacji.

Profesjonalna higienizacja jest obowiązkowa przed każdą manipulacją stomatologiczną, rozpoczęciem leczenia lub usunięciem zębów. Leczenie na źle oczyszczonych zębach z płytką nazębną ma mniejsze szanse na sukces i dobre rokowanie.

 

Dlaczego jest potrzebna profesjonalna higienizacja dzieciom?

 

Niedostateczna higiena od momentu pojawienia się zębów u dziecka wywołuje gromadzenie się miękkiej bakteryjnej płytki nazębnej i powstawanie kamienia nazębnego, który prowadzi do różnych chorób: próchnica, zapalenie dziąseł, zapalenie jamy ustnej i inne. Profesjonalna higienizacja jest potrzebna dla profilaktyki tych schorzeń oraz bardziej efektywnego leczenia chorób, jeżeli już są obecne.

 

Kiedy zacząć procedury higieniczne zębów u dzieci?

 

Rozpocząć domową higienę jamy ustnej należy jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka, a profesjonalną higienizację ? po wyrżnięciu się pierwszych zębów. Higienistka stomatologiczna nauczy prawidłowo szczotkować pierwsze ząbki dziecka, pomoże dobrać pastę i szczoteczkę.

 

Jak przebiega profesjonalna higienizacja jamy ustnej u dzieci?

 

Na początek lekarz lub higienistka oznaczają poziom higieny przy pomocy specjalnych tabletek wybarwiających płytkę nazębną. Tabletki mają przyjemny smak i nie sprawiają dyskomfortu dziecku, a dokładnie pokazują miejsca na szkliwie z obecnością płytki nazębnej. Później higienistka rozpoczynają procedurę higienizacji: oczyszcza ząbki specjalnymi pastami i szczoteczkami, a także nicią dentystyczną. W razie potrzeby przeprowadza skaling. Po oczyszczeniu zęby poleruje i pokrywa specjalnym remineralizującym żelem wzmacniającym szkliwo.

 

Jak często jest potrzebna profesjonalna higienizacja?

 

Dziecko należy przeprowadzać na wizytę profilaktyczną i czyszczenie raz na 3-4 miesiące. Przy takich odstępach lekarz łatwo będzie mógł zobaczyć nawet najmniejsze zmiany na szkliwie i zapobiec próchnicowym zniszczeniom zęba, a także swoje czasowo rozpozna objawy innych schorzeń. Dziecko w domu nie jest w stanie wyczyścić zęby tak jak to odbywa się w gabinecie. Ważne, by rodzice pomagali dziecku przy domowym szczotkowaniu do 8-9 roku życia.

 

Ile kosztuje profesjonalna higienizacja zębów?

 

Podchodzimy bardzo odpowiedzialnie do profilaktyki chorób zębów i jamy ustnej, w tym ? do profesjonalnej higienizacji.

Wizyta profilaktyczna z profesjonalną higienizacją i remineralizacją szkliwa ? 180 zł.

 
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *