Leczenie próchnicy zębów mlecznych

Rodzice często pytają: “Czy można nie leczyć próchnicę zębów mlecznych? I tak wypadną?”

Odpowiadamy, że istnieje wiele przyczyn by leczyć zęby mleczne dzieciom:

 • próchnica “dziecięca” – to infekcja, która może przenieść się na zęby stałe dziecka, jeżeli nie rozpocząć leczenie zębów mlecznych
 • zęby u dzieci bolą tak samo, jak i stałe zęby u dorosłych
 • dzieci zwracają uwagę na wygląd zewnętrzny – dziecko ze zniszczonymi przez próchnicę zębami często jest wyśmiewane przez rówieśników
 • zniszczone lub brakujące zęby powodują problemy logopedyczne – mowa dziecka jest zaburzona

Leczymy próchnicę dzieciom według nowoczesnych światowych standardów, wykorzystując nowoczesne metody i materiały. Leczenie przebiega komfortowo i bezboleśnie.

Jesteśmy pewni wysokiej jakości swojej pracy, dlatego udzielamy gwarancji – wszystkie wypełnienia, które założyliśmy w zębach mlecznych, będą służyć do momentu wymiany zębów na stałe!

(Gwarancja obejmuje tą powierzchnię zęba, gdzie zostało założone wypełnienie, po całkowitej sanacji jamy ustnej pacjenta (tzn. w jamie ustnej dziecka nie pozostały nieleczone zęby), przy regularnych wizytach kontrolnych i zabiegach profesjonalnej higienizacji  zgodnie z grafikiem, ustalonym lekarzem prowadzącym).

 

Przyczyny próchnicy zębów mlecznych?

 

Na rozwój próchnicy największy wpływ mają dieta i higiena jamy ustnej. Główną przyczyną próchnicy są bakterie obecne w płytce nazębnej. Płytka nazębna łatwo powstaje w wyniku spożycia ?miękkich? poddanych obróbce termicznej węglowodanów. Niezdrowa dieta (duża ilość słodyczy, napojów gazowanych, niedobór białka, witamin, minerałów i fluoru) prowadzi do przyspieszenia powstawania płytki na zębach.

Jeżeli płytkę nazębną nie usunąć w ciągu 24 godzin, bakterie tam obecne zaczną aktywnie namnażać się. Powstaje kwas, który rozpuszcza fluor i wapń ze szkliwa zębów. Szkliwo staje się miękkie i bakterie mogą łatwo przenikać w głąb zęba i uszkodzić go. Tak się zaczyna próchnica – stadium próchnicowej plamy. Na tym etapie jeszcze można zatrzymać próchnicę i wyleczyć nawet bez borowania.

Na drugim etapie bakterie uszkadzają zębinę, powstaje ubytek – zaawansowana głęboka próchnica.

Jak rozpoznać próchnicę zębów mlecznych?

 

 • Na powierzchni żującej zębów pojawiają się białe lub ciemne kropki i plamki;
 • Powierzchnia uszkodzonego przez próchnicę zęba staje się chropowata;
 • Podczas jedzenia i picia zęby są wrażliwe, reagują na zimne i ciepłe, słodkie i kwaśne;
 • Próchnica może powodować nieprzyjemny zapach z jamy ustnej;
 • Na etapie średniej i głębokiej próchnicy łatwo można wyczuć uszkodzenie “dziurę” w zębie.

Przy wystąpieniu pierwszych objawów próchnicy zębów mlecznych zalecamy nie czekać i natychmiast zgłosić się do lekarza. W przeciwnym przypadku działanie bakterii rozprzestrzeni się w głąb i dojdzie do najbardziej wrażliwej części dziecięcego zęba – miazgi, gdzie obecne są nerwy i naczynia. Może wystąpić ostry ból na tle zapalenia miazgi.

 

Jak przebiega adaptacja dzieci do leczenia?

 

Małe dziecko nie jest w stanie długo i spokojnie siedzieć z otwartymi ustami. Także przeszkodą dla leczenia może być stres obecności obcej osoby, a nawet zły humor dziecka. W Hi5 Dental leczymy dzieci starannie, z uwagą i troską. Lekarz stara się zdobyć zaufanie dziecka i na początku zostać przyjacielem, a później już lekarzem. Metody przymusowego utrzymania dziecka na fotelu dentysty dawno przestarzały i nie mają nic wspólnego z jakościowym leczeniem. Wykorzystując tę metodę dziecku zaszczepiają strach przed lekarzem, a najważniejsze – niechęć do dbania o swoje zdrowie.

By wynik leczenia próchnicy zębów mlecznych był sukcesywny, a odwiedzanie stomatologa nie wywoływało stres, lekarze Hi5 Dental specjalnie uczą się pracy z dziećmi. Oprócz tego gabinet został zaprojektowany z myślą o Małych Pacjentach.

 

Jak rozpoznajemy próchnicę u dzieci?

 

Leczenie próchnicy u dzieci zaczyna się od dokładnej diagnostyki. Dla lekarza jest bardzo ważne by zrozumieć, jaki procent tkanek jest uszkodzony. Diagnostyka składa się z dokładnego badania jamy ustnej dziecka, oglądania w powiększeniu i wykonania bezpiecznych zdjęć radiologicznych.

 

Jak leczymy próchnicę u dzieci?

 

Leczymy próchnicę zębów mlecznych wykorzystując nowoczesne światłoutwardzalne wypełnienia, które będą służyć do okresu naturalnej wymiany uzębienia.

Nowoczesne technologie pozwalają nam leczyć zapalenie miazgi w trakcie jednej wizyty.

Lekarze pomogą, jeśli dziecko ma bardzo zniszczone zęby i nie mogą spełniać swoich funkcji i wymagają odbudowy specjalnymi dziecięcymi koronami.

 

Leczenie próchnicy bez bólu.

 

Obecnie w stomatologii istnieją kilka rodzajów znieczulenia, zapewniających bezpieczeństwo i komfort dziecka podczas leczenia zębów:

 • znieczulenie miejscowe: całkowite zniesienie czucia bólu w określonym miejscu. Dziecko jest w pełni świadome, wszystko widzi, słyszy, może mówić. Ale nie czuje bólu w tym obszarze, gdzie pracuje lekarz.
 • sedacja: oddychanie przez maseczkę mieszanką gazów odpręża dziecko, znosi niepokój, tym samym pomaga przeprowadzić dość skomplikowane zabiegi stomatologiczne. Sedacja nie wyklucza zastosowania znieczulenia miejscowego.
 • znieczulenie ogólne: bezpieczne leczenie w trakcie snu. Leczenie przeprowadza się pod kontrolą anestezjologa, cały czas stan Małego Pacjenta jest monitorowany.

Przy wyborze rodzaju znieczulenia pod uwagę bierze się dużo czynników: wiek dziecka, zakres leczenia, czy dziecko ma ostry ból, jak dobrze przeszło adaptację, czy dziecko jest gotowe na współpracę z lekarzem.

 

Jak uniknąć próchnicy zębów mlecznych u dziecka?

 

Każdy rodzic powinien pamiętać, że niezbędna jest profilaktyka próchnicy u dziecka. Ogromne znaczenie ma prawidłowa higiena jamy ustnej, która obniża ryzyko próchnicy o 30-50%. Lekarz zaleci odpowiednią jakościową profesjonalną higienę dla dziecka. Higienistka stomatologiczna pokaże dziecku jak należy myć zęby w domu i powie rodzicom jak wybrać środki do higieny dziecięcych zębów.

Drugi ważny aspekt profilaktyki próchnicy – regularne wizyty kontrolne co 3 miesiące.

 

Ceny leczenia próchnicy zębów mlecznych.

 

Całkowity koszt leczenia próchnicy zębów mlecznych zależy od wyników diagnostyki. Podczas pierwszej konsultacji, w wyniku badania i diagnostyki lekarz przygotuje plan leczenia dziecka.

Koszt pierwszej wizyty – 250 zł.

Wypełnienie światłoutwardzalne w zębie mlecznym – 250-280 zł.

Komputerowe znieczulenie The Wand – 80 zł.

Korona stalowa – 350 zł.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *