Jak myć zęby by były czyste?

Czyste zęby będą zdrowe!

Oczywiście możemy dużo mówić o genetyce i podatności na próchnicę, ale doskonała higiena może chronić przed chorobą nawet bardzo słabe zęby.

Codziennie na zębach tworzy się płytka bakteryjna, która nie usunięta po 72 godzinach twardnieje. Bakterie działają w 2 kierunkach – dziąsła (zapalenie, krwawienie, obrzęk) i zęby (próchnica).

U malutkich dzieci bardzo wrażliwe na działanie bakterii są powierzchnie przednich zębów bardzo blisko dziąsła i podniebienne – tu nikt oprócz stomatologów nie zagląda, a zniszczenia zębów są ogromne! Zęby bocznepowierzchnie żujące, szczególnie górne ząbki, gdzie działanie śliny jest prawie zerowe.

U dzieci w wieku 3-4 lat zaczynają się zbliżać ząbki boczne i zanika między nimi szpara – w tym okresie należy wprowadzić nić dentystyczną lub szczoteczkę międzyzębową. Nieczysczenie pomiędzy zębami bocznymi skutkuje pojawieniem się próchnicy na powierzchniach stycznych. Nitkowanie z reguły jest potrzebne tylko w 4 miejscach – pomiędzy ostatnim i przedostatnim zębem na górze i na dole po obu stronach, zajmie rodzicom 10-15 sekund, a uratuje przed próchnicą aż 8 zębów!

Podczas wizyt kontrolnych profesjonalnie czyszczę i poleruję ząbki dzieciom, następnie aplikuję preparaty wzmacniające szkliwo i chroniące zęby przed próchnicą.

O skutecznym oczyszczaniu zębów u dzieci poczytacie tu (jest również filmik).
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *