Pierwsza wizyta dziecka u ortodonty jest ważnym krokiem w zapewnieniu zdrowia i pięknego uśmiechu.
Powinna odbyć się przed 7 rokiem życia, chyba że stomatolog dziecięcy lub logopeda zaleci konsulatcję wcześniej (3-5 r.ż.). Stłoczone zęby mleczne, stale otwarte usta, duże cofnięcie bródki, pokazywanie dziąseł podczas uśmiechu, to cechy nieprawidłowego wzrostu kości twarzy. Warto wówczas zgłosić się z dzieckiem 4,5–letnim do odpowiedniego specjalisty, tak aby poprzez odpowiednie działania próbować skorygować niekorzystny wzorzec wzrostu.
Przebieg ortodontycznej wizyty konsultacyjnej:
- Rodzic wypełnia kwestionariusz ortodontyczny, aby ułatwić znalezienie przyczyny mogącej negatywnie wpływać na rozwój zgryzu dziecka. Jeśli dziecko jest pod opieką logopedy lub fizjoterapeuty, prosimy o przygotowanie jego danych kontaktowych (e-mail, telefon), tak by istniała możliwość kontaktu i kompleksowego prowadzenia leczenia.
- Lekarz, który zajmuje się leczeniem ortodontycznym zaczyna wizytę od rozmowy z rodzicem lub opiekunem pacjenta. Przeprowadza szczegółowy wywiad, m.in. pyta o przyczynę zgłoszenia się na konsultację. Jeśli dziecko ma zaburzenia, o których rodzic nie chce rozmawiać przy dziecku, np. ssanie kciuka przez dzieci starsze, to bardzo prosimy, by takie informacje zostały napisane w ankiecie.
- Przeprowadza dokładne badanie jamy ustnej dziecka, oceniając zgryz, stan zębów, kości twarzoczaszki.
- Dokładnie ocenia zgryz dziecka w celu zidentyfikowania ewentualnych wad, takich jak: przodozgryz, tyłozgryz czy inne nieprawidłowości zgryzu.
- Jeśli dziecko ma długie włosy, prosimy o ich upięcie, najlepiej na czubku głowy.
- Wykona zdjęcia aparatem fotograficznym do dokumentacji medycznej zębów oraz twarzy dziecka. W przypadku dzieci starszych, mogą być wykonane wyciski do modeli diagnostycznych, które polegają na odbiciu zębów w specjalnej masie.
- W przypadku stwierdzenia obecności wady zgryzu, aby uzyskać pełniejszy obraz struktury kostnej, lekarz zleca wykonanie badania rentgenowskiego, pantomograficznego i cefalometrycznego. Na podstawie konsultacji, badania dentystycznego, a także analizy zdjęć rentgenowskich, lekarz przygotowuje indywidualny plan leczenia.
- Lekarz dentysta prowadzący leczenie ortodontyczne, przedstawia wyniki badania i omawia ewentualne zalecenia leczenia ortodontycznego, jeśli zajdzie taka potrzeba. Może to obejmować noszenie aparatu ortodontycznego lub inne formy leczenia.
- W przypadku konieczności leczenia, lekarz umówi kolejną wizytę, na której przedstawi plan leczenia, wyjaśniając, jakie kroki należy podjąć, aby poprawić zdrowie i wygląd jamy ustnej dziecka. Obecność dziecka podczas takiego spotkania nie jest obowiązkowa.
- Lekarz udzieli odpowiedzi na pytania rodzica i dziecka oraz rozwieje ewentualne wątpliwości.
Warto podkreślić, że wizyta u ortodonty, powinna być przyjazna i sprzyjająca budowaniu zaufania, zwłaszcza dla młodszych pacjentów.
Chcąc przygotować dziecko do wizyty wyjaśnij, że lekarz obejrzy jego twarz i zbada zęby lusterkiem. Będzie także prosił o zrobienie smiesznych min, poprosi o szerokie otwarcie buzi lub wystawienie języka. Wykona także fotografie, podczas których w buzi znajdą się uśmiechaczki, czyli rozwieraki ułatwiające dobrą widoczność zębów.
Koszt konsultacji ortodontycznej (30 minut) 300 zł
Pamiętaj, że pierwsza wizyta, to także doskonała okazja dla dziecka i rodzica, aby lepiej zrozumieć znaczenie zdrowia jamy ustnej i roli ortodonty w utrzymaniu pięknego uśmiechu przez całe życie.