W jakim wieku pojawiają się zęby?

Ząbkowanie – to niewątpliwie ważny etap w życiu całej Rodziny. Na pojawienie się pierwszych ząbków mlecznych czekają Rodzice, a pierwsze zęby stałe cieszą również dzieciaki 🙂

Pojęcie „norm czasowych” dla ząbkowania w dzisiejszych czasach jest nieaktualne, a wszystkie wątpliwości najlepiej jest omawiać ze stomatologiem dziecięcym.

W większości przypadków pierwszy ząb mleczny pojawia się między 6 a 12 miesiącem życia dziecka. Pierwsze pokazują się najczęściej dolne siekacze przyśrodkowe, a zaraz po nich górne, czyli tak zwane „jedynki”.

Ząbki, które wyrzynają się w 3-4 m.ż. potrzebują specjalnej troski i opieki ze względu na słabą mineralizację tkanek. Są bardziej podatne na działanie bakterii próchnicowych.

Jeżeli dziecko nie ma pierwszych ząbków na swoje pierwsze urodziny, warto sprawdzić poziom witaminy D oraz żelaza/ferrytyny. Jeśli dziecko jest karmione piersią, badania również zaleca się wykonać mamie.

Następnie mniej-więcej co 6 miesięcy wyrzynają się po 4 kolejne ząbki. Między drugim a trzecim rokiem życia, twoje dziecko najczęściej już ma wszystkie 20 mleczaków: 4 siekacze, 2 kły i 4 trzonowce w szczęce i tyle samo zębów żuchwie.

Około 6 roku życia dziecka możesz spodziewać się pierwszego ruszającego się ząbka. Kolejność wydaje się być podobna, pierwszymi zębami które zaczynają się ruszać są zazwyczaj siekacze dolne.

Także około 6 r.ż. wyrzynają się „szóstki”. Wyrzynają się z tyłu za mleczakami.

Stały ząb może pojawić się od razu po zniknięciu zęba mlecznego, a czasem wyrzynanie zębów stałych następuje po kilku miesiącach.

Początek wymiany zębów mlecznych na stałe jest dobrym czasem na konsultację ortodontyczną i wykonanie zdjęcia rentgenowskiego pantomograficznego, o ile nie było wskazań do wizyty u ortodonty/zdjęcia rentgenowskiego wcześniej. Ortodonta sprawdzi czy dobrze rozwija się zgryz, a na zdjęciu pantomograficznym oceni obecność i stan zawiązków zębów stałych.

Co zrobić, gdy ząb mleczny nie wypada?

Przede wszystkim warto zgłosić się na kontrolę do stomatologa. Lekarz pomoże ocenić, czy wymiana zębów mlecznych na stałe przebiega prawidłowo i co mogło spowodować opóźnienie wypadania. Zdjęcie rentgenowskie w takich przypadkach jest bardzo pomocne. Podczas badania w gabinecie i analizy zdjęcia rentgenowskiego lekarz oceni, czy zawiązek zęba stałego jest obecny i rozwija się prawidłowo, czy ząb mleczny nie zaklinował się między sąsiednimi zębami i czy nie trzeba wykonać ekstrakcji aby pobudzić wyrzynanie się zęba stałego.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *